Pojawienie się szczeniaka w domu to czas ogromnej radości, szczególnie dla najmłodszych domowników. To właśnie od tego momentu na właścicielach spoczywa obowiązek prawidłowego wychowania pupila wraz z nauką przestrzegania obowiązujących w nowym miejscu zasad. Choć początkowo zapanowanie nad niewyczerpanymi pokładami energii czworonoga może stanowić ogromne wyzwanie, to odpowiednie przygotowanie pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt. Kiedy powinniśmy zacząć tresurę psa od podstaw? O czym warto pamiętać podczas pracy ze szczeniakiem?
Zapraszamy do dzisiejszego wpisu!
Spis treści
Od czego rozpocząć tresurę szczeniaka?
Zanim rozpoczniemy tresurę psa, zastanówmy się, czy szczeniaka chcemy szkolić samodzielnie, czy pod okiem specjalisty. Jeśli zdecydujemy się powierzyć to zadanie profesjonaliście, to nie będziemy musieli szczegółowo zgłębiać tematu, aby uzyskać pożądane rezultaty. Wystarczy regularnie uczestniczyć w zajęciach ze swoim czworonożnym przyjacielem i wdrażać w życie zalecenia i porady. Jednakże, choć ta usługa częściowo zwalnia nas z odpowiedzialności, to wiąże się także ze znacznymi kosztami. Dlatego dla wielu osób o wiele lepszym rozwiązaniem będzie samodzielna tresura psa od podstaw. Warto podejść do tego zadania w sposób rzetelny i z pełnym zaangażowaniem. W tym celu powinniśmy otworzyć się na zdobywanie nowej wiedzy i nastawić na systematyczną pracę, czasami trwającą przez wiele dni. Gwarancją sukcesu tego przedsięwzięcia są kompleksowe zapoznanie się z teorią wybranej metody i przestrzeganie jej zasad.
Jaki jest najlepszy wiek na tresurę psa? Wychowanie naszego szczeniaka rozpocznijmy już od pierwszego dnia jego obecności w domu, czyli około 8 tygodnia życia. Potwierdzono, że pupile, które zaczęły naukę na tym etapie, w przyszłości rzadziej cierpią na problemy behawioralne. W ten sposób nie dopuścimy również do utrwalania nieprawidłowych zachowań, co znacznie przyspieszy proces.
Jakie akcesoria mogą przydać się podczas tresury psa?
Trudno wyobrazić sobie tresurę psa od podstaw bez odpowiednich akcesoriów. Na pewno przyda nam się smycz, szczególnie taka z karabińczykiem, która zagwarantuje pupilowi bezpieczeństwo podczas szkolenia w miejscu publicznym, np. w miejskim parku. Niezbędna będzie także obroża – wygodna i dopasowana zapewni szczeniakowi komfort, równocześnie nie pozwalając mu się z niej wyślizgnąć. Nie zapominajmy również o karmie i ulubionych smakołykach czworonoga. Doskonale sprawdzą się tutaj zarówno gotowe smaczki, jak i kawałki surowego lub pieczonego mięsa. Warto przy tym postawić na różnorodność przysmaków, co pozwoli nam skutecznie podtrzymać zainteresowanie pupila podczas tresury.
Podstawowe zasady szkolenia psa
Samodzielna tresura psa może być całkiem prosta i przyjemna, jeśli zapoznamy się z podstawowymi zasadami dotyczącymi szkolenia. Stosując się do reguł, nie tylko zagwarantujemy trwałe efekty, ale także nie wyrządzimy szczeniakowi krzywdy, co pozwoli nam czerpać maksymalną radość z ekscytującej przygody ze swoim podopiecznym. Wybór odpowiedniej metody i dostosowanie jej do potrzeb i możliwości pupila sprawią, że zanim się obejrzymy, zacznie robić ogromne postępy.
Nie rzucaj się na głęboką wodę
Tresurze psa od podstaw towarzyszy ogromna ekscytacja, która udziela się zarówno właścicielowi, jak i samemu szczeniakowi. Jednakże, zanim rozpoczniemy, pamiętajmy o tym, aby czas i wybrana metoda były adekwatne do wieku i potrzeb pupila. Nie powinniśmy wymagać zbyt wiele od 8-tygodniowego szczeniaka, a pierwsze sesje nie mogą trwać dłużej niż kilka minut. Zadbajmy o to, aby koncentrowały się one na zabawie, aby w pełni wykorzystać energię i naturalną ciekawość świata czworonoga. Wraz z rozwojem umiejętności i ujawnieniem się pewnych predyspozycji możemy ten czas stopniowo wydłużać, np. do 15 minut. Taka długość treningu w zupełności wystarczy, aby zobaczyć realne efekty. Jednakże warto uzbroić się w cierpliwość – na rezultaty często możemy liczyć dopiero po upływie ok. 4-6 tygodni.
Zadbaj o nagrody i motywację
Tradycyjne metody tresury psa w znaczącym stopniu opierały się na karceniu czworonoga i technikach awersyjnych. Polegały one na wykorzystaniu negatywnych bodźców, np. szarpania, popychania i ciągnięcia, do wymuszenia na pupilu podporządkowania się wydanym poleceniom. Na szczęście obecnie w tresurze psa od podstaw, w tym szczeniaka, stosuje się pozytywne metody, które koncentrują się na nagradzaniu za postępy i budowaniu motywacji. Warto zastanowić się nad tym, co sprawia naszemu czworonogowi największą radość. Do wyboru mamy tutaj niezliczone nagrody w postaci smakołyków i gadżetów: od ulubionych przysmaków, przez gryzaki, aż po zabawki do przeciągania. Nie powinniśmy także zapominać o pochwałach słownych, głaskaniu i pieszczotach.
Zacznij od prostych komend
Ogromne znaczenie w tresurze psa od podstaw ma rodzaj ćwiczeń, szczególnie na samym początku przygody. Należy dobrać je zarówno do wieku, jak i poziomu zaawansowania pupila. Od czego zacząć szkolenie? Idealnym wyborem będzie nauka reakcji na swoje imię lub słowo przywołujące. Nieco później, gdy szczeniak zrozumie nasze intencje i zacznie skupiać uwagę na poleceniach, to do tresury dodajmy inne komendy w połączeniu z odpowiednią gestykulację. Rozpoczynając trening od prostych ćwiczeń, nie tylko skutecznie podtrzymamy jego zainteresowanie, ale także nauczymy go koncentracji, co przyda się na późniejszym etapie szkolenia. Oczywiście przyswajaniu nowej wiedzy powinny towarzyszyć smakołyki. Wykorzystajmy je do warunkowania imienia i nauki komendy przywołującej.
Naucz psa chodzić na smyczy
Nauka chodzenia na smyczy jest niezbędna, aby zapewnić pupilowi pełne bezpieczeństwo podczas wspólnych spacerów i dostosować się do obowiązujących przepisów. Nie warto zwlekać z tresurą w tym zakresie do momentu, aż szczeniak stanie się dorosłym psem. Warto jednak wcześniej nauczyć czworonoga reakcji na imię, gdyż bez tego trudno będzie go skłonić do podążenia naszym śladem.
Zacznijmy od spacerów po domu. Najpierw przywołujmy pupila do siebie, gdy stoimy nieruchomo, a następnie wprowadźmy przechadzki po salonie, dbając o to, aby pies szedł na smyczy tuż obok. Jeśli szczeniak ma już niezbędne szczepienia i opanował pewne podstawy, możemy wyruszyć na zewnątrz. Na co zwrócić uwagę? Pamiętajmy o tym, że smycz nie może być napięta, ale równocześnie nie dopuśćmy do tego, aby pies zbytnio się oddalał. Jeśli szczeniak nie szarpie się i zaczyna ładnie chodzić przy naszym boku – zawsze nagrodźmy pożądane zachowanie.
Nie zapominaj o socjalizacji
Istotnym elementem tresury psa jest socjalizacja szczeniaka i przyzwyczajenie go do codziennych bodźców występujących środowisku człowieka. Dzięki temu w przyszłości unikniemy problemów behawioralnych i nie dopuścimy do rozwinięcia się zróżnicowanych lęków i fobii. Jak rozpocząć socjalizację? Zapewnijmy naszemu czworonogowi kontakt z ludźmi i zwierzętami. Zarówno do obecności innych istot, jak i ulicznego ruchu i hałasu przyzwyczajajmy go stopniowo, pozwalając oswoić się z otoczeniem w sposób w pełni komfortowy. Jednakże nie zmuszajmy szczeniaka do interakcji z innymi zwierzętami i pamiętajmy o tym, aby trzymać go w bezpiecznej odległości. Jeśli nasz pupil zachowa spokój w obecności obcych psów, to nagrodźmy go ulubionym smakołykiem.
Tresura psa od podstaw – cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość
Często popełnianym błędem przez osoby z niewielkim doświadczeniem w tresurze psa od podstaw są zbyt wysokie wymagania i rygorystyczne podejście. Pamiętajmy o tym, że nauka wymaga czasu i zaangażowania, dlatego okazujmy naszemu pupilowi cierpliwość i nagradzajmy go za realne postępy. Odpowiednie podejście stanowi gwarancję trwałych oraz satysfakcjonujących efektów dla obu uczestników szkolenia. Dzięki temu zbudujemy ze szczeniakiem wyjątkową więź opierającą się na zaufaniu i przejrzystej komunikacji, która będzie początkiem wspaniałej przyjaźni.